Mi alapján válassz tápot?

Előbb vagy utóbb minden Gazdinak eljön az a pillanat amikor elgondolkozik azon, hogy vajon miért nyalogatja a mancsát kutyusa, miért eszi állandóan a füvet vagy éppen elege van már abból, hogy kutyusa napi 4-5x ürít és mégtöbbször engedi ki magából a gázt. Ilyenkor legtöbbször mindenki nekiugrik az internetnek és az önjelölt szakértők írásaikat olvasgatják akik össze-vissza ajánljgatják a legsilányabb minőségű tápokat, esetleg főzési tippeket adnak vagy vegyes etetésre ösztönöznek. Mikor azonban már ezen is túlvannak és egyáltalán nem javult a helyzet, sőt mi több, csak rosszabb lett, ilyenkor jutnak el egy állatorvoshoz, vagy kérnek segítséget kutya dietetikustól, illetve NEM hozzáértő állateledel boltokban dolgozóktól, gondolván, hogy nekik már több tapasztalatuk van ezen a téren. Sajnos el kell hogy szomorítsunk Titeket, hogy az előbb felsoroltak közül is van jó néhány olyan “opció”, amiket megint csak érdemes jó nagy ívben elkerülni.

 

Kezdjük az elejétől, ugyanis nagyon fontos leszögezni, hogy adott esetben egy egészséges kutyáról beszélünk, aki nem szorul orvosi gyógytápra (ez megint egy másik téma). Sokszor találkozunk olyan esetekkel, amikor a Gazdi már végső elkeseredettségében fordul hozzánk, ugyanis szeretett állatorvosa nem tudott segíteni a megfelelő táp kiválasztásában, amit egyébként nem is feltétlen várhatnánk el orvosainktól, mivel ilyesmit az Állatorvostudományi Egyetemen részletesen nem tanítanak (ha mégis akad egy-egy ezzel kapcsolatos előadás, akkor is a legbefolyásosabb kutyatáp gyártókat hívják el és a befolyásos jelen esetben NEM egyenlő a minőségivel). 

A kutyadietetikusok pedig általában nem ajánlanak tápot, inkább barf etetés pártiak, ami a kutya szempontjából a legegészségesebbnek mondható, de kevés embernek van gusztusa a nyers húshoz vagy ideje egy nyers etetés kialakításához. Az utóbbi a mai világban sajnos teljesen elfogadható indok. És akkor jön a legkézenfekvőbb opció, a táp, amiben sokak szerint “benne van minden, ami kell”. Ez semmilyen táplálkozási formánál nem mondható el, ugyanis ha így lenne, valószínű mi magunk is hasonlóképpen étkeznénk. A táplálék kiegészítőkre mindig szükség van egy állat étrendjében, de erről később egy másik blogcikkünkben olvashattok. Jelen cikkünkben a tápok világába fogunk egy kis betekintést adni. Rengeteg tápgyártó létezik, most már egyre több, valaki az egészséget tartja szem előtt, valaki a hasznot látja ezekben, emiatt pedig nem bízhatunk soha a csomagolásban, a rajta lévő egészségmegőrző írásokban, vagy éppen egy gondosan összeállított reklámfilmben. A legtöbb tápgyártó ugyanis előszeretettel veri át az állattartókat, ezért hangsúlyozzuk mindig, hogy az ö s s z e t e v ő k a legsokatmondóbbak. Mindig az összetevőket nézzük meg egy tápon, ugyanis ez segít minket kivezetni a tápok sokaságából, amik közben legtöbbször az alacsony minőségűekbe futunk bele, ugyanis ezeken van a legtöbb haszon, tehát ezeket hirdetik legtöbbet nekünk akár a tv-ben, rádióban, interneten keresztül.

 

Fontos tisztázni, hogy mit is nevezünk pontosan alacsony minőségű tápnak. Az első és legfontosabb, hogy az összetevők listáján elsőként szerepel: “gabonafélék, állati melléktermékek, húsliszt, ízfokozók, tartósítószerek”. Vegyük sorba a felsorolt összetevőket, és vizsgáljuk meg kicsit közelebbről, hogy mi ezekkel a probléma. Kezdjük a gabonafélékkel, mivel ez áll az első helyen, tehát ebből található meg a legtöbb az adott tápban. A kutya nyálában nem található meg az az enzim, ami a szénhidrátok (jelen esetben gabonák) lebontásához szükségesek, így ezt a hasnyálmirigy által termelt enzimek végzik, amiknek nem ez elsősorban a feladatuk, ezáltal hosszútávon gyulladáshoz vezethetnek. A gabonákra nagy mennyiségben nincs szükségük a kutyáknak, így hasznosítani sem tudják, ebből következik az átlagnál több végtermék, illetve a gázosodás, ami már jópár esetben okozott gyomorcsavarodást is, és mivel nem tudja hasznosítani, így a kutyát nem telíti el, újra éhes lesz, nincs mi felszívja a keletkezett gyomorsavat emiatt kétpofára fogja enni a füvet. Amellet pedig nem mehetünk el szó nélkül, hogy extrém módon allergizálhat, így az érzékeny kutyusok esetében is mielőbb javasolt az ilyesmi összetevők kerülése, teljes kiiktatása. A soron következő állati eredetű melléktermékekről túl sokat nem írnánk, mi csak hentesipari hulladéknak hívjuk őket, és ez mindent el is mond. A húsliszt pedig ugyancsak egy olcsó formája a “”húsnak””, túl sok tápanyag nincs benne, magas hőfokon dolgozzák fel a húst, ezzel elpusztítva többek közt  a benne lévő vitaminokat és ásványi anyagokat. Az ízfokozókat és a tartósítószereket pedig mi magunk is igyekszünk kerülni, mivel a káros hatásaival már mindannyian tisztában vagyunk, így miért adnánk ezeket kutyáinknak?

Nekik az immunrendszerük 70-80%-a a gyomruk állapotán alapszik, így ha az nincs rendben, kiterjedhet minden területre a baj, és szerintem egyikünk sem szeretne állatrovoshoz járkálgatni, vagy borsos áron gyógyszereket vásárolni. Ezt kell megértenünk, hogy kutyáink esetében is ugyanannyira fontos, a korának megfelelő, helyes táplálás.

Üzleteinkben sok Gazdinak adtunk már útmutatást, így ha úgy érzed Te is elakadtál, vagy éppen bizonytalan vagy milyen tápot válassz kutyusodnak, Mi sok szeretettel várunk Titeket  részletes, személyreszabott tanácsadásra.

Legújabb bejegyzéseink

Mindent a tápváltásról

Legyen szó kölyökkutyáról, felnőtt, idős kutyáról mindegyiküknél más és más okokból kifolyólag, valaki napi/heti/havi szinten nyújt “változatosságot” kutyusának, valaki pedig a másik véglet táborát erősíti

Tovább olvasom »

Kullancsok elleni védelem

Sokan nem is tudják, hogy miért rendkívül fontos a kullancsok ellen védeni kedvencünket. És nem, nem csak nyáron, Májustól-Augusztusig kell. Ezek a szemtelen vérszívók kora

Tovább olvasom »
Kosár